top of page

„Miesto Metamorfozės“ – tarp geriausių humanitarinės literatūros vertimų

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga kasmet organizuoja konkursą „Metų verstinė knyga“. Tarp geriausiam metų humanitarinės knygos vertimui nominuotų knygų yra ir Valstybingumo studijų centro pernykštis leidinys – prancūzų politikos filosofo Pierre Manent veikalas „Miesto metamorfozės“. Viso šioje kategorijoje nominuotos.


2012 metais „Flammarion“ leidyklos išleistą knygą į lietuvių kalbą pernai išvertė politologė dr. Ringailė Kuokštytė. 342 puslapių knygoje aptariama Vakarų politinio bendrabūvio formų ir jas sukūrusių idėjų raida nuo antikinio polio iki modernios tautinės valstybės. Lietuviškojo vertimo įvadinį tekstą parašė Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubaitis.


Europa šiandien bando surasti naują politinę formą. Manent ją vadina „žmonijos imperija“, o jos tapatumo pagrindą – „žmogaus religija“. Gyvename naujos utopijos – žmonijos be politinių, tautinių ir religinių pasidalijimų – laikais. Iki to nueitas ilgas politinės kaitos kelias – nuo senovės graikų miesto, imperijos, Bažnyčios ir galiausiai modernios tautinės valstybės. Pateikdamas įspūdingą Vakarų civilizacijos politinių formų ir kartu politinės minties raidos istoriją, Manent knygoje „Miesto metamorfozės“ parodo mūsų vietą šioje istorijoje ir perspėja apie naujos europiečių protus užvaldžiusios politinės utopijos pavojus.


Pierre Manent (g. 1949) yra vienas ryškiausių dabartinės Europos politinės filosofijos kūrėjų. Su jo vardu siejamas Prancūzijos politinės filosofijos atgimimas. Manent tikslas – ne grynai teorinė, bet piliečių supratimą išplečianti politinė filosofija. Lietuvos piliečiai tris dešimtmečius nesugeba suprasti savęs ir juos supančio politikos pasaulio. Jie neranda tinkamų žodžių savo dabartinei padėčiai apibūdinti. Ši knyga padeda suprasti, kaip atsirado lietuviams paskutinį šimtmetį svarbiausia politinio gyvenimo forma – tautinė valstybė, o taip pat ir suprasti dabartinį tautinės valstybės nykimą. Lietuviai ir kitų tautų žmonės kalba apie valstybę ir formaliai yra teisūs, tačiau iš tikrųjų jie pradeda gyventi naujoje Europos Sąjungos visuomenėje, o jų valstybė virsta ES provincija.


Plačiau apie knygą skaitykite čia.

Commentaires


bottom of page