top of page
download.png
logo.jpg
patogu-pirkti.jpg
Vaga_KT_naujas1.png

KNYGĄ ĮSIGYTI GALITE ČIA:

Kn13.jpg

Kūju per Lietuvos istoriją

Dalius Stancikas

Dalius Stancikas (1963) – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialistas, buvęs Seimo pirmininkės patarėjas, „Bernardinai.lt“ portalo redaktorius, ilgus metus rašantis aktualiomis politikos temomis šalies žiniasklaidoje. Jokia paslaptis, kad pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje vyksta informacinis karas prieš antisovietinės rezistencijos dalyvius. Nesiskaitant su faktais, rezistencijos istorija straipsniuose ir knygose perrašoma iš esmės pagal sovietinį istorijos pasakojimą, o šiam spaudimui pasidavę politikai trina laisvės kovotojų atminimą iš šalies viešųjų erdvių. Knygoje autorius pirmąkart pateikia išsamų ir visapusišką atsaką šiai Rūtos Vanagaitės ir daugelio kitų paleistai melo lavinai. Nesusitelkdamas į kurį vieną atvejį D. Stancikas analizuoja ryškiausius rezistencijos istorijos „perrašymo“ epizodus, leisdamas kalbėti gausiems šaltiniams ir amžininkų liudijimams. Knygoje persipina šiandieninės diskusijos ir karo bei pokario meto ginkluotos rezistencijos istorijos klausimai. Studijai kontekstą suteikia istorikės profesorės Rasos Čepaitienės įvadinis straipsnis, novatoriškai konceptualizuojantis vykstantį kultūrinį karą istorinės atminties fronte. Lengvo stiliaus ir nedidelės apimties knyga yra nepakeičiamas ir būtinas kiekvienam neabejingam piliečiui šaltinis šiandieninėse diskusijose apie naujausių laikų Lietuvos istoriją.

Atsiliepimai:

Studija įspūdinga šaltinių gausa bei įvairove, pasinėrimu detalėse, bendrybių vengimu, nors ne su viskuo galima sutikti.   Geras žingsnis į priekį, bet  darbo dar liko daug.  

Ignas Kęstutis Skrupskelis, filosofas, Pietų Karolinos universiteto profesorius, VDU garbės daktaras

Daliaus Stanciko darbuotę lietuvių rezistencijos tyrimo srityje seku jau daugelį metų. Ji pasižymi drąsa imtis temų, kurių nedrįsta arba privengia kiti. Tuo pat metu Daliaus tyrimai patraukia dėmesį rūpestinga faktų atranka, argumentacijos svarumu, gebėjimu palaidą empiriką apibendrinti ir daryti brandžias išvadas. Net jei tos išvados eitų ir „prieš srovę“. Dar 1995 metais į D. Stanciko pastangas dėmesį atkreipė Amerikos lietuviai, skyrę jam „Į Laisvę“ fondo lietuviškai kultūrai ugdyti premiją. Pristatoma knyga, mano nuomone, patvirtina, kad anas apdovanojimas nebuvo atsitiktinis. Autoriaus įsipareigojimas tiesai, pagarba faktui, platus ir gilus istorinio konteksto pažinimas suteikia šiam darbui ypatingos vertės. Sąžiningas lietuvių rezistencijos tyrinėtojas ar žmogus, besidomintis Lietuvos istorija ir norintis suprasti kas gi vyko mūsų žemėje Antrojo pasaulinio karo metais, išsiversti be šios knygos negalės.

 

Vidmantas Valiušaitis, žurnalistas, knygų apie rezistencijos istoriją autorius

Ši knyga – tai rimtas ir savalaikis atsakas į organizuotą bandymą diskredituoti Lietuvos valstybę ir lietuvių tautą Vakarų visuomenių akyse, išnaudojant jautrią ir skausmingą XX a. įvykių seką ir jos atmintį. Šis jau kelis dešimtmečius vykdomas mūsų šalies ir visuomenės puolimas sulaukė rimto faktų ir mokslinių argumentų atsako. Autoriai labai subtiliai ir argumentuotai pateikė Lietuvos okupacijų specifiką ir išskirtinumą, vidinę veiksmų logiką, išpainiodami sudėtingą įvykių kamuolį taip, kad galima būtų paaiškinti ne tik specialistams, bet ir platesnei visuomenei, pasitelkti kaip šaltinį mokyklose. 

 

Valdas Rakutis, istorikas, Klaipėdos universiteto profesorius

bottom of page