top of page
download.png
logo.jpg
patogu-pirkti.jpg
Vaga_KT_naujas1.png

KNYGĄ ĮSIGYTI GALITE ČIA:

Kn11.jpg

Kodėl žlunga liberalizmas

Patrick J. Deneen

Patrikas Denynas (g. 1964) – amerikiečių politikos filosofijos profesorius, dėstęs Prinstono, Džordžtauno ir Notre Dame universitetuose. „Kodėl žlunga liberalizmas“ – septintoji jo knyga, sulaukusi itin didelio dėmesio ir karštų diskusijų ne tik JAV, bet ir visame Vakarų pasaulyje. Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama rekomendavo skaityti šią knygą pabrėždamas, kad nesutinka su daugeliu jos teiginių. Būtent dėl pastaraisiais dešimtmečiais įsivyravusio visuotinio tikėjimo liberalizmu, ši knyga tapo giliu sukrėtimu ne vienam jai atviram skaitytojui.

Knyga yra vertinga ne tik tuo, kad pateikia įtaigią kritiką pamatinių prielaidų, kuriomis grindžiamas visuotinai paplitęs tikėjimas liberalizmo projektu ir jo sėkme. Kartu ji padeda „sujungti taškus“ ir atskleidžia šiuolaikinėje visuomenėje vykstančių procesų gilumines priežastis bei vidinę logiką. Ji padeda susiorientuoti šiuolaikinėje Vakarų civilizacijos situacijoje visiems, kuriems rūpi visuomenė ir politika. Joje vertingų įžvalgų ras ir visuomenininkai, ir politikai, ir kultūrininkai, ir teisininkai, ir valstybės socialinės, ekonominės, švietimo politikos formuotojai – ne tik besidomintys politine filosofija. Nepaisant gilios ir išsamios analizės, knyga parašyta paprastu ir lengvu stiliumi, tad yra prieinama daugeliui skaitytojų.

Atsiliepimai:

Šių dienų kalboje terminas „liberali demokratija“ skamba kaip sviestas sviestuotas. Kokia dar, jei ne liberali, gali būti politinė dauguma sudėtingame moderniame pasaulyje, kad ją vadintume demokratine? Vis dėlto, santykis tarp demokratijos ir liberalių nuostatų tikrovėje neišvengia esminių įtampų. Jūsų rankose – išsami ir nuosekliai pagrįsta tokių įtampų analizė. Būtinas skaitinys kiekvienam sąmoningam piliečiui, ypač liberalui.

dr. Vincentas Vobolevičius, politologas, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentas

Patrikas Denynas Lietuvoje palyginti dar mažai žinomas autorius. Tačiau prieš kelerius metus pasirodžiusi jo knyga „Kodėl žlunga liberalizmas“ sukėlė tikrą intelektualinį cunamį šiuolaikiniame politinės filosofijos diskurse. Knyga buvo gyvai aptarinėjama ne tik liberalizmo kritikų, bet taip pat ir liberalizmo išpažinėjų ratuose. Knygos pristatymui, aptarimui bei kritikai savo puslapius skyrė tiek konservatyvioji, tiek liberalioji Vakarų spauda abiejose Atlanto pusėse. Kaip vertą dėmesio į savo vasaros skaitinių sąrašą šią knygą įtraukė ir buvęs JAV prezidentas Barakas Obama.

Nenuostabu, kad knyga, palietusi patį šiuolaikinio politinio diskurso nervą, susilaukė tiek liaupsių bei pagyrimų, tiek kritikos ir prieštaravimų. Simptomiška, kad kritika atėjo ne tik iš progresyviųjų liberalų stovyklos. Kritikos knyga susilaukė ir iš konservatorių stovyklos. Taip yra todėl, kad autorius ne tik kritiškai aptaria pamatines liberalizmo prielaidas, bet ir atskleidžia, kur glūdi įvairių liberalizmo formų bendras vardiklis. 

dr. Vygantas Malinauskas, teisininkas, VDU teisės fakulteto dėstytojas

bottom of page